جی پی اس چیست و چگونه کار میکند؟

 

GPS یا همان Global Positioning Systems (سیستم موقعیت‌یاب جهانی)، یک سیستم و نظام مسیریابی با کمک حداقل ۲۴ ماهواره در سراسر جهان است که توسط وزارت دفاع آمریکا در مدار زمین قرار شده‌است! در سال‌های نه چندان دور از جی پی اس برای کاربردهای نظامی استفاده می‌شده‌است، اما این روزها به عنوان یک ابزار ردیابی کاربرد دارد و به صورت گسترده از آن استفاده می‌شود. اگر دوست دارید با کاربردهای این سیستم آشنا شوید، بهتر است که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آیا استفاده از جی پی اس رایگان است؟

از سال ۱۹۸۰ میلادی که وزارت ایالت متحده آمریکا، استفاده از این سیستم را عمومی کرد، خدماتی که ۲۴ ساعته در تمامی شرایط آب و هوایی با کمک این سیستم می‌توانید دریافت کنید، کاملاً رایگان بوده‌است و هیچ محدودیتی برای دسترسی به این خدمات برای افراد وجود ندارد.

شاید برای شما هم جالب باشد که سیستم‌ها و ابزارهای دیگری برای مسیریابی و راهیابی بوجود آمده‌است که به اندازه جی پی اس، رواج پیدا نکرده‌اند، اما آن‌ها هم در این زمینه مفید هستند. دو سیستم معروف دیگری که همانند GPS به دادن خدمات ردیابی و مسیریابی کمک می‌کنند، عبارت اند از:

  • گلوناس، ساخته شده توسط دولت شوروی و تحت مدیریت کشور روسیه
  • گالیله، تهیه شده توسط کشورهای اروپایی برای استقلال از GPS ایالات متحده آمریکا

سیستم ردیابی جهانی، نسل قطب‌نماها را منقرض خواهد کرد!

از زمانی که استفاده از GPS در بین مردم رواج پیدا کرده‌است، دیگر کمتر کسی از قطب‌نماهای مغناطیسی که جهت‌ها را به ما اعلام می‌کرد، استفاده می‌کند چرا که این ابزار، بسیار راحت تر و آسانتر در پیدا کردن مسیر و جهت به ما کمک خواهد کرد. همان‌طور که حدس می‌زنید، پایه و اساس ردیابی بر اساس این سیستم مسیریابی جهانی به این صورت است که ۲۴ ماهواره اطراف زمین، قادر هستند که مکان شما را تشخیص دهند و به با کمک ابزارهایی که به این وسیله در ارتباط هستند، آن را به شما اعلام کنند. در ادامه شیوه دریافت و انتقال اطلاعات با کمک جی پی اس را بررسی خواهیم کرد.

شیوه کار و نحوه ردیابی با کمک Global Positioning Systems

همان‌طور که در کمی بالاتر اشاره کردیم، پایه و اساس کار به این صورت است که گیرنده GPS بر روی زمین اطلاعات را از ماهواره‌های موجود در مدارهای زمین، دریافت می‌کنند و موقعیت مکانی را مشخص می‌کنند. برای این کار لازم است که به صورت پیوسته، موقعیت مکانی شما بها سیگنال‌های رادیویی ارسال شود. جالب است بدانید که استفاده از این سیستم جهانی هیچ ارتباطی با زمان یا موقعیت آب و هوایی ندارد و همیشه در دسترس است.

هرچقدر که گیرنده‌های موجود بر روی زمین به صورت همزمان به تعداد بیشتری ماهواره متصل باشد (حداقل ۲۴ عدد ماهواره برای موقعیت‌یابی در مدارهای اطراف زمین وجود دارند!)، اطلاعاتی که شما بر روی موبایل یا دستگاه ردیاب GPS خود دریافت می‌کنید، دقیق تر و قابل استنادتر خواهد بود!

ماهواره‌های سیستم ردیابی ایالات متحده آمریکا در کجا قرار دارند؟

حالا که در مورد این سیستم اطلاعات جالبی دریافت می‌کنید، باید بدانید که این سیستم‌ها در اطراف زمین قرار گرفته‌اند و فاصله ای در حدود ۲۰ هزار کیلومتر از سطح صاف در زمین دارند! اگر اطراف زمین ۶ مدار داشته باشیم، در هر مدار حدود ۴ ماهوار قرار گرفته‌است که با زاویه ۵۵ درجه ای در حال حرکت هستند!

سرعت حرکت ماهواره‌ها به قدری است که می‌توانند در هر ۱۲ ساعت، یک دور کامل به دور زمین بگردند! این ماهواره‌ها به صورت همزمان به فضا ارسال نشده‌اند، بلکه پروژه تکمیل سازی تعداد ماهواره‌ها از سال ۱۹۷۸ شروع شده و در سال ۱۹۹۴، تعداد ماهواره‌ها به ۲۴ عدد رسید! همچنین خوب است بدانید که هر ۱۰ سال یکبار، این ماهواره‌ها جایگزین می‌شوند چرا که عمر مفید آن‌ها به پایان می‌رسد!

کاربردهای جی پی اس چیست؟

از جمله امکاناتی که می‌توانیم برای ردیاب آمریکایی در نظر بگریم، بسته به این که چه نوع گیرنده ای داریم، می‌تواند مفید باشد. گیرنده‌های مکان‌یاب، می‌توانند بر این اساس که چه نوع مدلی هستند و یا توسط چه برندی تولید شده باشند، امکانات زیر را داشته باشند:

  • تعیین جهت حرکت (مانند سیستم‌های ردیاب خودرو)
  • تعیین طول و عرض جغرافیایی (دقت این موضوع بسته به این است که دستگاه شما به چند ماهواره به صورت همزمان متصل است!)
  • تعیین ارتفاع قرارگیری شما نسبت به سطح دریا (دقت این ویژگی بالا نیست!)
  • توانایی مسافت پیموده شده از مبدأ تا مقصد (ویژگی کاربردی برای ردیاب خودرو)
  • توانایی هدایت ماشین، مسافر یا … به سمت مقصد (قابل استفاده در تمامی انواع ردیاب خودرو)
  • پیدا کردن مسیرهایی که در گذشته پشت سر گذاشته‌اید!
  • و …

نتیجه‌گیری: آیا من هم نیاز به دستگاه‌های ردیابی دارم؟

معمولاً تمامی موبایل‌های هوشمند دارای این ویژگی به صورت پیشفرض هستند. شما می‌توانید از این سیستم ردیابی برای ماشین، موتور و یا دیگر وسایل نقلیه استفاده کنید تا هم در زمان بوجود آمدن مشکل یا حادثه ای (مانند دزدیده شدن وسیله نقلیه)، بتوانید از این وسیله برای پیدا کردن اموال خود کمک بگیرید!

آیا تابحال از ردیاب خودرو استفاده کرده‌اید؟ چه تجربه‌هایی در استفاده از این سیستم موقعیت‌یاب جهانی داشته‌اید؟ در این زمینه می‌توانید، سوالات، نظرات و تجربیات خود را در پایین همین مقاله با ما و دیگر کسانی که این محتوا را مطالعه می‌کنند به اشتراک بگذارید.

 

 

 

کلمات کلیدی
اشتراک در فیسبوک توینر گوگل پلاس    

محصولات پرفروش

ردیاب خودرو آلفا مدل 603

ردیاب خودرو مدل 603

ویژگی ردیاب ردیابی آنلاین با موبایل

ویژگی ردیاب شنود صدای داخل کابین خودرو

ویژگی ردیاب خاموش کردن خودرو بوسیله موبایل

توضیح بیشتر

ردیاب و دزدگیر ماشین آلفا مدل 605

ردیاب خودرو مدل 604

ویژگی ردیاب ردیابی آنلاین با موبایل

ویژگی ردیاب شنود صدای داخل کابین خودرو

ویژگی ردیاب خاموش کردن خودرو بوسیله موبایل

ویژگی دزدگیر باز کردن و بستن درهای خودرو با موبایل

توضیح بیشتر

ردیاب شخصی و حیوانات مدل 601

ردیاب شخصی و حیوانات

ویژگی ردیاب بسیار سبک و قابلیت حمل بسیار آسان

ویژگی ردیاب با دقت ردیابی بسیار مناسب

ویژگی ردیاب دارای 2 عدد باطری شارژی و شارژر

توضیح بیشتر

ردیاب بدون نیاز به نصب مدل 704

ردیاب شخصی و حیوانات

ویژگی ردیاب دارای باطری داخلی بسیار قدرتمند 6000 میلی آمپری

ویژگی ردیاب مناسب برای ردیابی سریع و بدون نیاز به نصب

ویژگی ردیاب مجهز به آنتنهای قدرتمند داخلی

توضیح بیشتر
نوشته های مشابه

نظرات کاربران

13 شهریور
سید رضا
ایا با برداشتن باطری ماشین چی پی اس ماشین قط میشه .در رابطه با سرقت ماشین ..؟
مدیر
خیر. ردیابهای آلفا دارای باطری داخلی هستن که مستقل از باطری خودرو میتونن عمل کنن
12 اردیبهشت

من یاد ندارم چطوری جی پی اس وصل میشه
مدیر
نماینده ها نصاب ها میتونن راهنماییتون کنن.
1 آذر
نادر
آیا سیستم جی پی اس یا ردیاب میتونه ارتفاع از سطح در یا رو هم تشخیص بده که متوجه بشیم دقیقا در چه ارتفاعی قرار داره ماشینمون
29 آبان
ازاد
ایا با این سیستمهای جی پی اس میشه زیر سقف هم موقعیت رو تعین کرد یاباید از سیستم های پیشرفته تری استفاده بشه برای ردیابی زیر سقف
17 آبان
لاله
در هر لحظه چه تعداد ماهواره رو لازم داریم باهامون در ارتباط باشن که بتونیم موقعیت رو تشخیص بدیم
مدیر
برای ردیابی با موبایل یا دستگه گجت باید دستگاه در هر لحظه بتونه با 3 عدد ماهواره جی پی اس ارتباط بر قرار کنه که بتونه موقعیت رو مشخص کنه همچنین اگه با 4 ماهواره ارتباط برقرار کنه میتونه ارتفاع شما رو هم رو نقشه مشخص کنه
14 آبان
محمد
دیگه حتی زندگی بدون جی پی اس و موقعیت یابی و نقشه های کامپیوتری و موبایلی تصورش هم سخته برامون
3 آبان
علی
باز دم امریکا گرمه که این تکنولوژی gpd رو در اختیار ما قرار داده به صورت مجانی اگه اینجوری نبود توی مسافرت هیچکی نمیتونست به سرعت ادرس جدید رو با موبایل یا رهیاب جی پی اس پیدا کنه
30 مهر
رامین
الان دیگه کشور های چین و روسیه م ماهواره های خصوصی خودشون رو برای ردیابی دارن و از ماهواره های جی پی اس استفاده نمیکنن برای موارد نظامی
12 مهر
جمشید
رو ماشینم یه مسیر یاب جی پی اس دارم که تنها با اون میتونم مسیرمو تو مسافرت پیدا کنم و از پرسیدن ادرس راحت شدم
24 شهریور
رضا
الان دیگه بدون سیستم جی پی اس نمیشه زندگی کرد که
مدیر
سیستم جی پی اس در اصل مال کشور امریکاست که ارو پا و روسیه و جدیدا خود چین هم همچین سیستمی را برای خودشون و یا ماهواره های خودشون راه اندازی کردن
14 شهریور
نسیم
واقعا الان دیگه بدون سیستم جی پی اس نمیشه زندگی کرد مخصوصا مسافرت بدون جی پی اس که دیگه خیلی سخته

نظر شما

نام

ایمیل

نظر
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
لطفا کدبالا را وارد کنید