مدیریت ناوگان حمل ونقل0 تومان
0 تومان
گارانتی تعویض ردیاب خودرو دوازده ماه گارانتی تعویض

 

مدیریت ناوگان  fleet management

 

تعریف مدیریت ناوگان :

به کنترل و نظارت بر ناوگان یک سازمان اعم از خودرو های اداری ، کامیون های حمل و نقل ، کشتی های حمل بار ،  افراد سازمان و ... مدیریت ناوگان  (fleet management)   گفته می شود .

هدف از مدیریت ناوگان نظارت لحظه ای و کنترل و ردیابی و در کل تحت نظر بودن ناوگان یک سازمان است که می تواند باعث افزایش بهره وری و کارایی یک سازمان شود .

برای این منظور سیستم هایی طراحی شده اند که انجام این کار را برای مدیریت سازمان آسانتر می کنند .

 

سیستم مدیریت ناوگان :

این سیستم از دوبخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده است .

قطعه ی سخت افزاری که روی ناوگان (خودرو ، وسیله نقلیه و یا پرسنل )  قرار میگیرد ، موقعیت یابی و امکانات کنترلی زیادی را در اختیار ما قرار می دهد و این  اطلاعات را به وسیله سیمکارتی که در داخل آن تعبیه شده برای ما ارسال می کند .

مدیریت سازمان با استفاده از بخش نرم افزاری ، عمل کنترل و نظارت بر ناوگان یک سازمان را انجام می دهد.

با ارسال اطلاعات توسط سخت افزار می توان با استفاده از اپلیکیشن موبایل یا سامانه مخصوص به این اطلاعات دسترسی داشت.

 

fleet management system سیستم مدیریت ناوگان

 

سخت افزار یا ردیاب مخصوص :

سخت افزار مربوطه که به عنوان ردیاب شناخته می شود به صورت ویژه برای این کار طراحی شده اند .

این ردیاب ها با استفاده از ماهواره gps  موقعیت لحظه ای را دریافت و به وسیله  سیمکارت هم به صورت آنلاین و هم آفلاین آن را برای ما ارسال می کنند  و مدیریت یک سازمان میتواند به موقعیت لحظه ای ناوگانش و همچنین امکانات کنترلی ( تعیین محدوده مشخص جغرافیایی ، ریموت گوشی ، خاموش و روشن کردن وسیله نقلیه و ... )  دسترسی داشته باشد .

جهت مطالعه بیشتر :

ردیاب چیست و چگونه کار میکند؟

 

جی پی اس  - ردیاب خودرو _ how gps working

 

اپلیکیشن و سامانه مدیریت جامع :

این بخش شامل یک سرور پرقدرت می باشد که تمامی اطلاعات مخابره شده از سمت ردیاب را دریافت و شروع به ذخیره و آنالیز آن می نماید و در نهایت تمام پارامترها را به صورت اعداد و ارقام و نمودار در بخش مدیریت نمایش می دهد. این سیستم به صورت اپلیکیشن و سامانه تحت وب  در اختیار مدیر یا مدیران قرار میگیرد.

 

نرم افزار مدیریت ناوگان - سامانه ردیابی fleet management app

 

مزایای استفاده از سیستم مدیریت ناوگان :

 1- نظارت و کنترل لحظه ای :

نظارت بر ناوگان و کنترل لحظه ای آن ها از مهمترین وظایف مدیریت یک سازمان بشمار می رود که در جهت مدیریت هر چه بهتر سازمان بسیار حائز اهمیت هستند. وجود خودرو ها و پرسنل زیاد می تواند نظارت و کنترل بر آن ها را بسیار سخت کند . وجود یک سیستم که بتواند همزمان کار نظارت و همچنین کنترل یک ناوگان بخصوص خودرو ها را برای مدیر یک سازمان آسانتر کند بسیار مفید و با اهمیت است .

2- افزایش بهره وری و راندمان :

با استفاده از سیستم مدیریت ناوگان علاوه بر نظارت و کنترل لحظه ای  می توان در جهت افزایش بهره وری و راندمان یک سازمان نیز تلاش کرد .

با مدیریت بهتر زمان ( که در نتیجه ی کنترل و نظارت بر پرسنل و خودروها  انجام می شود )  می توان در جهت افزایش ساعات کاری مفید و همچنین بهبود کیفیت کاری تلاش کرد که می تواند باعث افزایش بهره وری و راندمان یک سازمان شود.

3- افزایش تولید :

 افزایش راندمان ( که در نتیجه ی مدیریت بهتر زمان و افزایش کیفیت کار به دست می آید ) و همچنین تغییر روند کاری و کاهش مشکلات موجود در سازمان ناشی از فیدبک دریافتی از سیستم مدیریتی  در یک سازمان تولیدی باعث افزایش تولید و بهبود شرایط اقتصادی آن سازمان میشود.  

 

4- مدیریت بهتر هزینه ها :

مدیریت با آگاه بودن از روند پیشروی سازمان  و همچنین مشکلات موجود  و ساعات زیادی که بیهوده توسط پرسنل و یا خودروها تلف میشود می تواند در جهت کاهش هزینه های موجود و مدیریت بهتر آنها تلاش کند.

5- افزایش ایمنی :

شرایط و اتفاقات پیشبینی نشده ای می تواند برای پرسنل یک سازمان اتفاق بیفتد که می توان از آن ها با مدیریت و نظارت لحظه و درست پیشگیری کرد.

در خودروها و وسایل نقلیه با کنترل و آگاه بودن از وضعیت خودرو و همچنین مسیرهای رفت و آمد و توقف و حرکت خودروها به صورت لحظه ای می توان از وقوع اتفاقات ناگوار تا حد زیادی جلوگیری کرد.

 

6- مدیریت سوخت و انرژی:

با استفاده از قابلیتی که در سیستم مدیریت ناوگان وجود دارد میتوان به مصرف سوخت خودرو ها دسترسی داشت که میتوان به روشهای متفاوتی از جمله تغییر مسیرهای عبور ومرور (کم کردن مسافت طی شده) و تعمیر مشکلات فنی خودرو در جهت کاهش مصرف سوخت اقدام کرد.

همچنین میتوان با تعبیه کردن سنسور دما در داخل یک سازمان یا استفاده از آن در سردخانه ها یا کامیون های یخچال دار و ... در جهت کنترل دما و تنظیم آن برای کاهش مصرف انرژی استفاده کرد.

7- کنترل رفتار های رانندگان :

کنترل رفتار های رانندگان در شرایطی که همیشه در خارج از محیط سازمان فعالیت می کنند و رفتار هایشان تحت نام و برند سازمان است معضلی بزرگ برای یک مدیر به شمار می رود.

قابلیتهایی در جهت کنترل رفتارهای رانندگان در سیستم های مدیریت ناوگان وجود دارد که می تواند تا حد زیادی خیال مدیران را راحت کند. علاوه بر نظارت لحظه ای و مسیریابی روی نقشه میتوان به امکان شنود صدای کابین خودرو ها و همچنین قابلیت نصب دوربین روی خودروها اشاره کرد که می توان از آنها در جهت کنترل حرکات و رفتار های رانندگان استفاده کرد .

 

8- مدیریت بهتر شکایات :

با استفاده از اطلاعاتی که به صورت لحظه ای در اختیار داریم و همچنین داده های ثبت شده توسط سیستم مدیریت ناوگان می توان علاوه بر پیشگیری از اتفاقات در جهت کنترل و مدیریت بهتر شکایاتی که توسط پرسنل و افراد داخل سازمان و یا شکایاتی که توسط مردم و مشتریان انجام می شود نیز اقدام کرد .

 

کاربردهای سیستم مدیریت ناوگان :

کارخانه ها :

از جمله کاربردهای مهم این سیستم در کارخانه ها جهت استفاده در خودرو ها و کامیون ها است. آگاه بودن از مبدا و مقصد و مسیرهای طی شده در این بین  و همچنین مدت زمانی که خودرو ها در حرکت هستند می تواند در جهت کاهش مصرف انرژی موثر باشند.

در بسیاری از کامیون های یخچال دار نیز به دلیل وجود مواد فاسد شدنی نیاز به دمای مناسب و همچنین زمان ارسال کم وجود دارد . با استفاده از سنسور دما می توان دما را کنترل کرد و بصورت لحظه ای به دمای داخل یخچال دسترسی داشت و از فاسد شدن مواد جلوگیری کرد .

 همچنین درموقعیت هایی دیگر علاوه بر دما ،  زمان ارسال و دریافت محموله هم بسیار مهم است. در بعضی از موارد مشاهده شده که رانندگان به دلیل تعلل و یا مسیر اشتباهی رفتن باعث خراب شدن مواد مخصوصا مواد فاسد شدنی شدند و یا مشتری ها به دلیل تاخیر زیاد در دریافت محموله شکایات فراوانی را به کارخانه ها داشته اند.

مدیریت ناوگان کارخانه  factory management system

سازمان ها و ادارات :

در بسیاری از سازمان ها از جمله ادارات ، شهرداری ها و بیمارستان ها و ...  تعداد زیادی خودرو و وسیله های نقلیه جهت انجام ماموریت ها و امورات سازمان وجود دارند.

 آمبولانس ها از مهمترین تجهیزات یک بیمارستان هستند که کار بسیار ویژه و حساسی دارند. برای آمبولانس ها زمان بسیار حیاتی است و حتی چند ثانیه می تواند جان یک انسان را نجات دهد. اطمینان از اینکه یک آمبولانس بدون هیچ مشکلی و با کمترین زمان ممکن بتواند خود را به بیمار برساند بسیار مهم و ضروری است.

ممکن است یک آمبولانس به دلیل کمبود سوخت و یا مشکل فنی نتواند به مقصد مورد نظر برسد و یا به دلیل آشنایی کم راننده با جاده و مسیر زمان زیادی تلف شود و در این موقعیت ها جان یک انسان به خطر بیفتد.

در شهرداری ها هم مدیریت پرسنل و خودرو ها اهمیت زیادی دارد . در مواردی در شهرداری ها مشاهده شده که راننده کامیون( حامل مصالح و آسفالت و ... ) به جای رفتن به مقصد مورد نظر آن را در جایی دیگر استفاده کرده و یا کلا آن را فروخته اند .

  این مشکلات در شهرداری ها زمانی بیشتر می شود که فردی و یا شرکتی به عنوان پیمانکار مدیریت پروژه ها در دست بگیرند . در اکثر مواقع یا پروژه انجام نشده و یا نیمه کاره رها شده است .

در ادارات نیز این مشکلات برای خودرو هایی که برای تعمیر و یا انجام ماموریت ارسال می شوند وجود دارد.

 

شرکت های  توزیع و حمل ونقل :

این شرکت ها همیشه به مشتریان خود تضمین می دهند که بار و محموله ارسالی از طرف شرکت به بهترین شکل ، سالم و در کمترین زمان ارسال و به دست مشتری می رسد.

در شرکت های توزیع مواد خوراکی و فاسد شدنی زمان ارسال و دریافت اهمیت بسیاری دارد. خودرو ها و کامیون ها باید در کمترین زمان محموله خود را به دست مشتریان برسانند ، همچنین باید دمای داخل یخچال و یا کابین مواد مناسب باشد که موجب خراب شدن محموله نشود.

همچنین در شرکت های حمل مواد سوختی به دلیل اهمیت فراوان موضوع و خطرناک بودن محموله نظارت لحظه ای و کنترل آن بسیار مهم و ضروری است. سالانه تعداد زیادی از این کامیون های حامل مواد سوختی به   دلیل اشتباه رانندگان (سرعت زیاد ، خواب آلودگی و ... ) دچار حادثه شده و علاوه بر اینکه  محموله وکامیون دچار آتش سوزی می شوند جان خود و افراد دیگری را نیز به خطر می اندازند.

 

مدیریت ناوگان حمل و نقل transport fleet management

آموزشگاه های رانندگی :

وجود تعداد زیاد خودرو های آموزشی و همچنین مبتدی بودن رانندگان در حال آموزش ، آموزشگاه های رانندگی را ملزم به ردیابی و نظارت بر خودروها می کنند . در بسیاری از آموزشگاه های رانندگی خودروها را موظف می کنند که در یک محدوده مشخص رفت و آمد داشته باشند و به این دلیل نیازمند کنترل خودرو ها هستند. همچنین آموزشگاه ها با آگاهی از موقعیت لحظه ای خودرو ها که با استفاده از سیستم مدیریت ناوگان به دست می آید می توانند مربیان را از ترافیک مسیرها مطلع کنند.

 

 

شرکت های اجاره خودرو و آژانسهای تاکسیرانی و مسافربری :

با افزایش روزافزون قیمت خودرو ها شرکت های اجاره ی خودرو  برای  جلوگیری از دزدیده شدن خودرو ها و همچنین کنترل و نظارت لحظه ای بر آن ها نیازمند سیستمی جهت ردیابی و نظارت و کنترل بر خودرو ها هستند تا با اطمینان خاطر بیشتری خودرو های خود را اجاره دهند و از عواقب آن ترسی نداشته باشند.

در بسیاری از آژانس های تاکسیرانی نیز مشاهده شده است که مشتریان به دلیل زمان ارسال طولانی و یا طرز برخورد نامناسب رانندگان از مدیریت آژانس شاکی بوده اند .

 

رستوران ها و سرویس های پرداخت در محل (پیک موتوری) :

مدیریت زمان در سرویس های پرداخت در محل و همچنین رستوران ها نقش اساسی در جلب رضایت مشتریان دارد. با توجه به رقابت شدید این شرکت ها  مدیریت زمان ارسال بسته و همچنین مسیرهای حمل سفارشات از مبدا تا محل مشتری از مهمترین عواملی است که مدیر یک رستوران یا یک شرکت باید به آن توجه کند و در این زمینه مدیریت لازم را انجام دهد .

از مهمترین معضلات رستوران ها برای ارسال غذا این است که غذا سرد به دست مشتریان می رسد و آن ها هم اغلب شاکی هستند در این راستا ارسال غذا در کمترین زمان توسط پیک ها به ویژه در شهرهای بزرگ که پیدا کردن بهترین و کوتاهترین مسیر اغلب سخت است بسیار مهم و در جلب رضایت مشتریان بسیار ضروری است .

 

نظارت بر بازاریاب ها :

در بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک بازاریاب ها نقش اساسی در میزان فروش و افزایش تقاضا دارند . با توجه به حضور نداشتن بازاریاب ها در شرکت نظارت بر کار و رفتار آن ها بسیار اهمیت دارد.

بسیاری از بازاریابان به دلیل داشتن حقوق ثابت ، انرژی و میل زیادی به کار از خود نشان نمی دهند و کار بازاریابی را درست انجام نمی دهند به همین دلیل نظارت لحظه ای بر کار بازاریابان مهم و در جهت بهبود کارایی و فروش شرکت بسیار ضروری است.

 

سیستم های مدیریت ناوگان و پرسنل شرکت آلفا :

شرکت آلفا تکنولوژی با استفاده از پیشرفته ترین سیستم های سخت افزاری و بروزترین و امن ترین سامانه های ردیابی و اپلیکیشن امکانات بسیار زیادی را در اختیار مشتریان خود در راستای مدیریت ناوگان و پرسنل  قرار داده است.

 

امکانات سیستم مدیریت ناوگان و پرسنل شرکت آلفا  :

 

1- قابلیت مشاهده لحظه به لحظه حرکت تمامی خودروها و پرسنل:

در سیستم مدیریت ناوگان شرکت آلفا با استفاده از سامانه ردیابی و یا اپلیکیشن می توان روی نقشه به صورت لحظه ای حرکت تمامی خودرو ها و پرسنل را مشاهده و کنترل کرد .

2- نمایش تعداد نامحدود متحرک به صورت همزمان بر روی نقشه :

مشاهده متحرک ها در سامانه های ردیابی شرکت آلفا محدودیتی ندارد یعنی هر تعداد از متحرک ها را می توان در یک نقشه و همزمان بر روی نقشه مشاهده کرد.

 

 

3- گزارش حرکت خودرو با سرعت غیر مجاز :

از قابلیت های مهم سیستم های ردیابی آلفا امکان تعریف کردن حداکثر سرعت مجاز برای وسیله نقلیه است که می تواند مدیریت را از سرعت های غیر مجاز خودرو های سازمان با خبرکند .

4- قابلیت خاموش کردن خودرو :

از مهمترین امکانات ردیاب های آلفا قابلیت خاموش کردن خودرو است . با این امکان زمانی که خودرو دزدیده شده می توان با استفاده از اپلیکیشن موبایل خودرو را بدون محدودیت فاصله خاموش کرد. و یا زمانی که خودرو پارک شده می توان قابلیت خاموش کردن را فعال کرد و به هیچ وجه تا دسترسی دوباره خودرو روشن نمی شود.

5- قابلیت گروه بندی خودرو ها بر اساس پلاک یا اسم راننده :

در شرکت ها و سازمان هایی که تعداد خودرو ها و بخش ها زیاد هست می توان با گروه بندی آن ها عمل کنترل و نظارت را به صورت مرتب و دسته بندی شده انجام داد . می توان گروه بندی را بر اساس اسم راننده و یا پلاک خودرو ها انجام داد یا این که خودرو های موجود در هر بخش را در یک گروه قرار داد.

6- قابلیت شنود صدا و یا تصویر داخل کابین خودرو:

در راستای کنترل و نظارت بر رانندگان یک سازمان سیستم مدیریت ناوگان آلفا با برخورداری از قابلیت شنود و یا امکان نصب دوربین کمک شایانی را به سازمان ها در جهت مدیریت هر چه بهتر ناوگان و پرسنل خود کرده است.

7- امکان ثبت مدت زمان و مکان توقف هر خودرو:

از قابلیت های سیستم مدیریتی آلفا قابلیت مشاهده مدت زمان توقف و یا مکان توقف روی نقشه است .

8- دارای برنامه مدیریتی پیشرفته آندروید و تحت وب :

یک برنامه و سامانه مدیریتی پیشرفته و ایمن مهمترین بخش یک سیستم مدیریت ناوگان به شمار می رود . برنامه موبایل و سامانه تحت وب شرکت آلفا دارای پیشرفته ترین پروتکل های امنیتی و مدیریتی و دارای سرور قدرتمندی است که باعث می شود  مدیریت یک سازمان با اطمینان خاطر در جهت مدیریت و نظارت بر ناوگان یک سازمان عمل کند.

9- قابل استفاده توسط تعداد نامحدودی از کاربران به صورت همزمان :

در سازمان های بزرگ بسیار اهمیت دارد که سیستم مدیریتی مورد استفاده آن ها محدودیتی نداشته باشد که هر تعداد خودرو و یا پرسنل که تمایل داشته باشند نظارت و کنترل بکنند .

سیستم مدیریت ناوگان آلفا می تواند در جهت مدیریت نامحدود ناوگان مورد استفاده قرار بگیرد.

10 تعریف محدوده مجاز جغرافیایی و گزارش ورود و خروج به محدوده :

از قابلیت های مهم و کاربردی سیستم مدیریتی آلفا امکان تعیین محدوده مجاز جغرافیایی روی نقشه جهت عبور و مرور خودرو ها و ناوگان یک سازمان است . با تعیین محدوده هنگامی که ناوگان از محدوده خود خارج شوند هشداری برای مدیر سیستم ارسال می شود .

11- گزارش مسیرهای پیموده شده و کارکرد هر خودرو در بازه های زمانی دلخواه :

سیستم مدیریت ناوگان آلفا همه ی مسیرهای پیموده شده توسط متحرک را روی نقشه و میزان کارکرد هر  متحرک را روی سرور ذخیره می کند . و مدیر ناوگان می تواند هر لحظه به این گزارشات دسترسی داشته باشد.

 

سیستم مدیریت ناوگان آلفا alfa management system

 

جهت توضیحات بیشتر و خرید با ما تماس بگیرید.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید اشتراک در فیسبوک توینر توینر

محصولات دیگر

ردیاب جی پی اس آلفا مدل 502b

ردیاب جی پی اس آلفا مدل 502a

ردیاب شخصی و خودرو آلفا مدل 601

ردیاب جی پی اس آلفا مدل 602

ردیاب خودرو آلفا مدل 603

ردیاب جی پی اس آلفا مدل 605

ردیاب جی پی اس آلفا مدل 704

ردیاب جی پی اس آلفا مدل 705

ردیاب ساعتی آلفا

ردیاب خودرو مدل obd

نظرات کاربران

نظر شما

نام

ایمیل

نظر
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
لطفا کدبالا را وارد کنید